Cele projektu. Głównym celem projektu jest ułatwienie transgranicznego dostępu mieszkańcom pogranicza do bezpłatnej oferty kulturalnej. Ponadto wspólne działania projektowe artystów muzyków i śpiewaków polskich i niemieckich, działających  na polsko-niemieckim pograniczu, będą równorzędną współpracą transgraniczną. Projekt poprzez sztukę, edukację, działania kreatywne zintegruje artystów, doprowadzi do wymiany artystycznych doświadczeń, wykorzysta i poszerzy lokalny, tj. transgraniczny potencjał kulturotwórczy. Działania projektowe zintensyfikują polsko-niemiecką współpracę w zakresie sztuki, edukacji i kultury, zarówno w kontekście artystów, jak i jego odbiorców, uczestników dwóch interaktywnych koncertów, angażowanych w ich trakcie do wspólnych działań artystycznych, mieszkańców Bonina i jego okolic oraz niemieckich widzów z Prenzlau i przygranicznych niemieckich miejscowości. Projekt będzie dla nich kulturalnym spoiwem pogranicza, a do pogłębiania transgranicznych kontaktu i współpracy będą służyc sztuka i artystyczne doznanie. 




Opis działań

Projekt polega na przygotowaniu, zorganizowaniu i wykonaniu trzydniowych warsztatów chóralnych, dwóch koncertów chóralnych z towarzyszeniem instrumentalnego nagrania i realizacji krótkiego filmu powstałego z materiału filmowego z rejestracji wydarzeń warsztatowych, koncertowych i krajobrazu i przyrody wokół miejsca wydarzenia oraz animacjami. Uczestnikami wydarzeń są członkowie dwóch chórów pn. Bractwo Śpiewacze z Tanowa i Deutsch-Polnischer Chor Horyzont.

Wydarzenia projektu odbywają się w szczególnym czasie, w Boninie, w ostatnich dniach Października, tuż przed Halloween czy Świętem Zmarłych i dniami zadusznymi. Ich inspiracją jest kompozycja Pawła Kornicza pn. "Impresja na temat kołysanki Rosemary", utworu na chór mieszany z akompaniamentem. Utwór nawiązuje do słynnego filmu Romana Polańskiego pt. "Dziecko Rosemary", horroru psychologicznego, z parapsychologicznymi wątkami. Uczestnicy trzydniowych całodniowych warsztatów, członkowie chórów, będą pracować nad utworem, do odtwarzanego wcześniej nagranego akompaniamentu  muzycznego. W ostatnim dniu warsztaty będą miały otwartą formułę, uczestniczyć w nich będzie lokalna społeczność, z którą stale współpracuje w wielu kulturalno-artystyczno-edukacyjnych projektach Fundacja Bonin, i takie też działania będą wykonane przy projekcie "Impresja Obraz i Muzyka". Tego samego dnia (27 października) odbędzie się koncert w Boninie z udziałem uczestników warsztatów i lokalnej społeczności, w tym tej biorącej udział w działaniach warsztatowych. Zabrzmi na nim warsztatowy utwór "Impresja na temat kołysanki Rosemary", w interaktywnym współdziałaniu artystów i publiczności, tj. performatywnych działań artystycznych, wytwarzających atmosferę jak z "filmu z duchami": śpiewu, szeptów, dźwięków, stukotów, zgniatania folii itd. Tydzień później w takiej samej interaktywnej formule koncert zostanie powtórzony w Bruessow (31 października) z udziałem lokalnej niemieckiej publiczności, ale też i uczestników wydarzenia z lokalną społecznością z Bonina. Podczas koncertów w Boninie i Bruessow będą wykonane także inne utwory, z repertuaru chórów organizatora i partnera projektu. Podczas koncertu w Bruessow do artystów dołączą także członkowie lokalnego chóru kościelnego.


Efekty projektu

Podczas działań warsztatowych i chóralnych projektu będzie rejestrowany materiał filmowy z wydarzeń oraz z krajobrazu (wschody i zachody słońca nad jeziorem, przyroda itp.), z którego zostanie zrealizowany krótki, ok. 10-minutowy film-teledysk, ukazujący obok tworzenia sztuki także transgraniczność wydarzenia. Zdjęcia filmowe będą uzupełnione animacjami. W filmie zostaną ujęte zdjęcia okolicy miejsca projektu - Bonina, celowo wybranego przez organizatora projektu, impresyjnie nawiązującego do treści warsztatowego utworu, atmosferą miejsca, walorami malowniczego krajobrazu oraz jego klimatem jesiennej pory roku. A także do historii zabytkowej wsi, jej niemieckiego i polskiego oblicza. Miejscem warsztatów będzie zabytkowy poniemiecki dwór, na skraju wsi, otoczony terenami jeździeckimi. Jego polscy właściciele podtrzymują wspólne dziedzictwo kulturowe, polsko-niemieckimi projektami i kontynuacją pierwotnej historycznej funkcji. Stara budowla, polsko-niemiecka historia miejsca, czas wydarzenia tuż przed Halloween oraz atmosfera miejsc nawiedzanych przez duchy to inspirujący wybór Bonina na realizację wydarzeń projektu "Impresja Obraz i Muzyka".

Dofinansowanie

Polsko-niemiecki transgraniczny projekt artystyczno-edukacyjny pn. „Impresja Obraz i Muzyka” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz z rezerwy celowej budżetu państwa


Beneficjent Projektu: Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej   

Termin realizacji projektu:  01.10.2024 do 20.11.2024

Partner Projektu: Lebendiges Brüssow e.V.    

Kwota całkowita projektu: 28 244,00 EUR 

Kwota dofinansowania:  22 595,00 EUR